Amarum, locatie Zutphen (GGNet) heeft een subsidie van de Vereniging voor Schematherapie gekregen voor een onderzoek naar schematherapie deeltijdbehandeling bij eetstoornissen.
Schematherapie bij Amarum
Voor een deel van de mensen met een hardnekkige eetstoornis blijkt het moeilijk om hun gedrag te veranderen doordat hardnekkige overtuigingen over zichzelf, anderen en de wereld (schema’s) de eetstoornis in stand houden. Amarum heeft sinds 2019 een schematherapie deeltijdbehandeling voor mensen die onvoldoende profiteren van reguliere behandelingen en/of steeds terugvallen in de eetstoornis, en waarbij schema’s en modi de eetstoornis in stand houden. In een half-open groep wordt drie dagen per week gewerkt met interpersoonlijke, experiëntiële, cognitieve en gedragsmatige interventies, waarbij ook de eetmomenten onderdeel zijn van de behandeling. De behandeling duurt een half jaar. De deeltijd wordt gegeven door een multidisciplinair team en wordt geleid door twee schematherapeuten.
Wetenschappelijk onderzoek
Het doel van deze deeltijdbehandeling is zowel leren herkennen, begrijpen en verminderen van de in standhoudende disfunctionele denk- en coping patronen (schema’s en modi) als het verminderen van problemen op gebied van eten, lichaam en gewicht. Vanuit de theorie wordt er aangenomen dat schema’s en modi eerst veranderen, en dat dit vervolgens leidt tot symptomatisch herstel, zoals vermindering van eetstoornis klachten. Wetenschappelijk bewijs hiervoor is er echter nog niet.
De onderzoekssubsidie van de VSt gaat gebruikt worden voor een case series studie binnen de schematherapie deeltijdbehandeling. Deelnemers worden tijdens de behandeling wekelijks gevraagd naar hun negatieve kernovertuigingen en eetstoornis symptomen over de afgelopen week. Op deze manier wordt er onderzocht of de theoretisch veronderstelde volgorde van verandering bevestigd kan worden. Bovendien wordt er onderzocht of deelnemers aan de deeltijd verbeteren met betrekking tot schema’s, modi en eetstoornisklachten.