Publicatie effectiviteit PMGT

Sinds 2022 biedt het Psychotraumacentrum Zuid Nederland (Reinier van Arkel) PMGT aan, een psychomotorische gezinstherapie waarin praten en ervaren worden gecombineerd. De effectiviteit ervan is recent onderzocht en de resultaten zijn gepubliceerd in het vakblad Systeemtherapie.

In 2022 bundelden de systeemtherapeuten en psychomotorisch therapeuten van het Psychotraumacentrum hun krachten en startten zij met het aanbieden van PMGT (psychomotorische gezinstherapie). In de praktijk blijkt dat het bespreken van (negatieve) interactiepatronen binnen de therapiekamer van de systeemtherapeut niet altijd voldoende is. Erover praten is immers iets anders dan het daadwerkelijk voelen, en de stap naar ander gedrag kan voor cliënten soms te groot zijn. 
Door de kracht van PMT toe te voegen, ontstaat een waardevolle uitbreiding van de behandeling.

In de gymzaal bieden ervaringsgerichte oefeningen gezinnen en koppels niet alleen inzicht, maar maken zij patronen ook voelbaar. Hierdoor wordt de stap naar ander, helpend gedrag aanzienlijk eenvoudiger. Cliënten ervaren direct wat er gebeurt, wat dit met henzelf doet en welke impact het heeft op de ander. Deze lichamelijk gevoelde ervaringen maken het bovendien makkelijker om de vertaalslag naar de eigen leefomgeving te maken.

Om de effectiviteit van PMGT te onderzoeken, is een studie uitgevoerd onder deelnemende cliënten en hun gezin. Bij alle cliënten was er sprake van een verbetering in gezinsfunctioneren en van de gehechtheid binnen de partnerrelatie. PMGT lijkt met name effectief voor problemen waarin veiligheid en gehechtheid centraal staan, en heeft positieve effecten op communicatie en vertrouwen.

De studie, gebaseerd op een klein aantal casussen, toont aan dat PMGT een waardevolle, korte interventie kan zijn binnen traumazorg, met potentie voor bredere toepassing. PMGT biedt een unieke meerwaarde door systeemproblemen via ervaringsgerichte technieken aan te pakken. Vervolgonderzoek is nodig om de effectiviteit verder te evalueren en te vergelijken met andere interventies. 

Back to top